Seskupení hradu, renesanční zámecké kaple a zámku

Clam-Gallasové

28. listopadu 2009 v 20:42 | Veverka |  Historie
Roku 1757 získal v dědičném držení panství frýdlantské Kristián Filip z Clamu po dodržení podmínky. Od této doby byl tedy Kristián Filip už
Clam-Gallas. Kristián Filip byl velkým milovníkem umění a založil Lázně Libverda. Jeho manželkou byla Karolína, rozená Šporková, taktéž milovnice umění. Na Frýdlant dovezla mnoho cenných obrazů, mezi nimi i portrét svého strýce Františka Antonína Šporka od Petra Brandla.
Dalším panovníkem na Frýdlantě byl Kristián Kryštof, syn Kristiána Filipa. Podobně jako jeho otec, zveleboval i on Lázně Libverdu a spolu se svou manželkou podporoval hudbu a výtvarné umění. Jeho manželka, Josefína Clam-Gallasová, rozená Clary-Aldrigenová, osobně znala Ludvíka van Beethovena. Kristián měl s manželkou Josefínou syny Viléma a Eduarda. Když Vilém ve dvaceti letech zemřel (byl nešťastnou náhodou postřelen na lovu v Hejnicích), stal se jediným dědicem rodového majetku Eduard.
Eduard Clam-Gallas byl rakouským generálem a bojoval spolu s Radeckým v severní Itálii. Roku 1866 však utrpěl mnoho porážek a byl nucen se dostavit před válečný soud. Přestože byl uznán nevinným, vzdal se veřejné činnosti a zbytek života strávil na Frýdlantě. Eduard Clam-Gallas byl nositelem Řádu zlatého rouna. Jeho jediný syn František držel panství až do roku 1930, kdy zemřel ve věku 76 let.
František Clam-Gallas zanechal sedm dcer. Předposlední z nich, Clotilda, žila na Frýdlantě až do dubna roku 1945. Od tohoto roku je hrad a zámek majetkem státu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama